Ahşap Merdiven Elemanları   "Mutluluğa çıkaran basamaklar..."

 

Bir merdivenin oluşmasında temel ahşap elemanlar vardır. Yapım sırasında ilk önce merdivenin temel parçaları olan malzemeler yapılarak bir araya getirilir ve merdiven oluşturulur. Merdivenin bu temel parçalarını kısaca tanıyalım

 

BASAMAK

İnsanların üst kata çıkarken merdiven yürüyüş yolunda kullandıkları ahşaplardır. Basamak kalınlıkları 3 cm ve 4 cm. olarak imal edilmektedir. Basamaklar tek parça ağaç değildir. Tek parça ağaçtan yapılan basamaklar çalışma, burkulma gibi deformasyonlara uğrar. Bu sebep ile basamaklar imal edilirken yan yana ağaçlar yapıştırılarak elde edilir. Bu sisteme laminasyon demekteyiz. Ağaçlar lamine edilirken dikine boy ekli veya boy eksiz olarak yapılmaktadır.

 

İLK BASAMAK

Hangi merdiven tipini seçerseniz seçin ilk basamak içinde seçeneklerimiz vardır
a) Kapalı : İki taşıyıcı veya duvar arasında kalan basamak
b) Yarım Açık : Tek tarafına taşıyıcı veya duvar gelen basamak.Açık Tarafı yuvarlatılarak dışa taşımlı halidir.
c) Tam Açık : İki tarafında duvar veya taşıyıcı olsa da basamağın sağ ve solunu yuvarlatarak dışa taşımlı halidir.

 

SAHANLIK

Yürüyüş ritminde dinlenme imkânı sağlayan genişletilmiş basamaktır. Merdiveninizde kullanmak isteğinize ve ölçülerinize bağlıdır. Sahanlık yürüyüş ritmini bozmayacak şekilde ölçülendirilir. Bu değer en alt genişlik limiti 70cm dir.

 

RIHT KLAPASI

Basamaklar arasındaki boşluğu kapatan elemanlara rıht klapası adı verilir. Teknik olarak olup olmamasının mahsuru yoktur. Rıht kalınlık ebatı brüt 1,6- 2 cm. dir.

 

TRABZAN

Ahşap merdivenin kenarlarında boşluk varsa, çıkan veya inen kişinin güvenliği açısından kenarlara yapılan koruma korkuluğuna Trabzan diyoruz. Trabzan, Alt-Üst Baba, Küpeşte ve tornadan oluşmaktadır.

 

ALT BABA

Merdivenin başlangıcındaki destek ünitesidir
Trabzanın sallantısını kesmek ve dekoratif görünmesi için kullanılır.
Ayrı bir ünite olabildiği gibi küpeştenin devamı şeklinde de zeminle birleşebilir.
Model seçimi müşteriye aittir. Baba ebatları en küçük brüt 10x10 ya da merdivenin tipine veya müşterinin isteğine göre büyük ebatlarda da imal edilmektedir.

 

ÜST BABA

Merdivenin üst zemine eriştiği noktadaki destek ünitesidir.
Müşterinin isteğine bağlı olarak taşıyıcı altına kadar uzayabilir.
Bu uygulamanın sistem dayanımına olumlu ya da olumsuz etkisi yoktur.
Sadece estetik açıdan fark yaratır. Model seçimi müşteriye aittir. Baba ebatları brüt 10x10 ya da merdivenin tipine veya müşterinin isteğine göre büyük ebatlarda da imal edilmektedir.

 

KÜPEŞTE

Merdivende trabzanın (korkuluk) yatay ünitesidir. Merdiveni kullanırken elimizle tutuğumuz kısım burasıdır.
Çok farklı model seçenekleri mevcuttur. Küpeşte ebatları brüt 6x8 veya 8x10 'dan imal edilmektedir.

 

DUVAR KÜPEŞTESİ

Merdivenin kenarında bulunan trabzanın (Korkuluk) zıt tarafında, duvar var ise duvara bağlanan küpeştedir. Bazı merdivenlerde trabzanın olduğu kısma doğru dönüş varsa trabzanın küpeştesini tutarak çıkmak zor olabileceği düşünülerek duvar tarafına küpeşte konularak çıkış veya iniş rahatlatılır. Bu küpeştenin altına tornalar bağlanmaz

 

TORNA

Ahşap merdiven korkuluğunun (Trabzan) dikey destek (Torna) elemanıdır. Güvenlik amaçlı kullanılır. Ara mesafe standardı 13–15 cm dir. Merdivene estetik değer katan başlıca ünitelerdendir. Merdivende en çok model seçeneği bu ünitede bulunur. Torna ebadları brüt 5x5 ten imal edilir. Müşteri seçimine göre değiştirilebilir.

 

YAN TAŞIYICI

(Boşta merdivenlerde yapılmaktadır) Merdivenin tüm elemanlarının bağlandığı ana destek ünitesidir. Bu ünite beton üzeriahşap merdivenlerde kullanılmamaktadır. Ahşap taşıyıcılı boşta merdivenlerde basamaklar taşıyıcılara zıvanalı şekilde takılıp vidalanmaktadır. Vida üzerleri kapak ile kapatılır. Merdivenlerin modeline göre taşıyıcı sayısı değişmektedir. Kalınlık olarak brüt 5 cm. kullanılmaktadır.

 

 

HIZLI ERİŞİM

 

Escale Ahşap Merdiven Facebook

Facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz...

 

 

Merdiven Foto Galeri

Merdiven Fotoğraf Galerimizi ziyaret edebilirsiniz...

 

 

 

 

Müşteri Memnuniyet

%100 Müşteri memnuniyeti uygulamamız