Escale Ahşap Merdiven   "Mutluluğa çıkaran basamaklar..."

 

Ahşap Merdiven Ağaç Cinsleri   "Mutluluğa çıkaran basamaklar..."

 

1.sn Çam Ağacı:

Yumuşak ağaç türündendir. Ayakkabı ile dolaşılan mekânlar için Ahşap merdiven yapımında ağaç yumuşaklığı bir dezavantajdır. Merdiven sağlamlığı açısından fark etmez. Basamak üzerinde darbe ve çizilmelere karşı yıpranmalar olabilir. Neme karşı kayına göre daha dayanıklıdır. Ama direk su ile ilişkisinde bozulabilir. Dış bölgelerde kullanımında ön korumadan geçirilmelidir.(Emprenye veya suya dayanıklı boyalar)hafif kuşgözü büyüklüğünde budaklı, genel itibarı ile hareli ve freze şeklinde damarları görünür. Kendi rengi harici özellikle koyu renge vurulduğunda hareler estetik bir görüntüye yol açar. Rengi açık sarı özelikle çam ağacından yapılan dekorlu yerlerde daha çok kullanılır. Ağacın fırınlanarak kurutulması kolaydır.

 

Ekstra Çam Ağacı:

Yumuşak ağaç türündendir. Ayakkabı ile dolaşılan mekânlar için Ahşap merdiven yapımında ağaç yumuşaklığı bir dezavantajdır. Merdiven sağlamlığı açısından fark etmez. Basamak üzerinde darbe ve çizilmelere karşı yıpranmalar olabilir. Neme karşı kayına göre daha dayanıklıdır. Ama direk su ile ilişkisinde bozulabilir Dış bölgelerde kullanımında ön korumadan geçirilmelidir(Emprenye veya suya dayanıklı boyalar )1.sn çam ağacına göre Tamamen budaksız seçme ağaçlardır. Genel itibarı ile hareli ve freze şeklinde damarları görünür. Kendi rengi harici özellikle koyu renge vurulduğunda hareler estetik bir görüntüye yol açar. Rengi açık sarı özelikle çam ağacından yapılan dekorlu yerlerde daha çok kullanılır. Ağacın fırınlanarak kurutulması kolaydır.

 

Kayın Ağacı:

Sert ağaç türlerindendir. Estetik olarak çok yönlüdür diğer ağaç türleri ve ortam renkleri ile iyi bir uyum sağlar. Ağacın haresi yoktur. Neme ve suya karşı dayanıklı olmadığı için merdiven yapımında dış cephelerde kullanılamaz. Rengi kırmızı kahverengiye dönük sert ağaçların en ekonomiği olduğu için yaratıcı tasarım ve merdivende en çok kullanılan ağaç türüdür. Kurutulması kolaydır.
Fiyatının sert ağaçlar içinde ekonomikliğinden dolayı şu an en çok tercih edilen ağaç türüdür. Kayın ağacın da naturel rengine nazaran ortamda bulunan kapı, parke ve mobilya renklerine uygun şekilde boyandığı için merdiven yapımında çok tercih edilir.

 

Meşe Ağacı:

Sert ağaç türlerindendir. Yüksek derecede mukavemete ve elastikiyete sahip çalışma, burkulma ve büzülme özellikleri hemen hemen hiç yoktur. Yüksek derecede su ve hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Rengi kirli sarıya benzer. Kurutulması zor ve çokça zaman alır. Estetik açıdan göze hoş görünür, damarları hareli ve frezelidir. Ahşap merdiven yapımında tarih boyunca en çok kullanılan ağaç türüdür. Fakat son yıllarda fiyatının kayın ağacına göre yüksek olmasından dolayı merdiven yapımında ikinci sıraya düşmüştür. Bu ağaç türünden iç ve dış cephelerde rahatlıkla merdivenler yapılabilir.

 

Sapelli Ağacı:

Sert ağaç türlerindendir. Menşei Afrika da bulunan 8–9 ülkede çoktur. Dünyanın her yerinde bu ağaca doğal renginden dolayı büyük talepler olmaktadır. Orta sert bir ağaç türüdür. Kurutulması yavaş yavaş düşük ısılarda fırınlanarak yapılır. Damarları hareli ve freze şeklinde bir hayli belirgindir. Rengi, dış odunu gri renk iç odunu türüne göre sarı ile kırmızı kahverengi arasında kesildiği andaki hava şartlarının tesiri ile koyulaşarak yanardöner bir renk alır. Bu ağaç türünden yapılan merdivenlerde sapellinin kendi doğal rengi kullanılır. Herhangi bir renklendirmeye genellikle ihtiyaç duyulmaz. Gemicilikte de kullanıldığı için suya karşı dayanıklıdır. . Bu ağaç türünden iç ve dış cephelerde rahatlıkla merdivenler yapılabilir. Merdiven maliyeti Meşe, Iroko ve Merbau türü ağaçlarla aşağı yukarı aynıdır.

 

Merbau Ağacı:

Sert ağaç türlerindendir. Türkiye ye ithalatında tomruk ve kalas şeklinde gelmeyen Merbau ağacı sadece parke türü gelmektedir. Bu sebeple 14mm-16mm kalınlığındaki Merbau parke 18 mm mdf, kontra veya masif üzerine lamine edilmesi ile ahşap basamak yapılır. Hareli ve freze şeklindeki damarları bir hayli belirgindir. Renk dalgalanması sapelliye göre daha azdır.

 

Iroko Ağacı:

Sert ağaç türlerindendir.Iroko ağacının diğer bir ismi Kampala dır.Batı Afrika kökenli sert bir ağaçtır. Dış ortam koşullarına karşı dayanıklılığı ile bilinen tropikal bir ağaç olan iroko suya, neme ve her türlü iklim koşullarına dayanıklı olması sebebi ile öncelikli tercih ettiğimiz sıkı dokulu ve yağlı bir ağaç türüdür. Iroko doğal çürümeye, kabuk altı böcek ve hastalıklara karşı yüksek dirençlidir. Kolay kuruyan, çürümeyen, suya ve rutubete karşı dayanıklılığı sebebiyle özellikle tercih edilen bir ağaç türüdür. . Bu ağaç türünden iç ve dış cephelerde rahatlıkla merdivenler yapılabilir.

 

 

Bu sayfa üzerinden ulaşabileceğiniz bilgiler için anahtar kelimeler...

Escale Merdiven, Türkiye de uluslararası kalite standartlarda ahşap merdiven imalatında yıllardır güvenin adresidir. Ahşap Kapı, Pencere, Merdiven, Sauna, Lambri, Merdiven Korkuluk Sistemlerinde...

HIZLI ERİŞİM

 

Escale Ahşap Merdiven Facebook

Facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz...

 

 

Merdiven Foto Galeri

Merdiven Fotoğraf Galerimizi ziyaret edebilirsiniz...

 

 

 

 

Müşteri Memnuniyet

%100 Müşteri memnuniyeti uygulamamız